Zaštita životne sredine u aktivnostima Saint-Gobaina zahtijeva stalnu posvećenost i oprez. Svuda u svijetu, timovi Saint-Gobaina rade na sprječavanju bilo kakvih ekoloških nesreća i minimiziranju utjecaja njihovih aktivnosti na životnu sredinu.

MI DAJEMO PRIMJER
Saint-Gobain radi na zaštiti životne sredine od potencijalnih štetnih efekata svoje proizvodnje i usluga. Istaknuli smo četiri pitanja za suzbijanje klimatskih promjena:
- procjenu i upravljanje rizikom
- korištenje najboljih tehnika I rješenja
- inovacije, razvoj budućih rješenja
- uključivanje partnera u zaštitu životne sredine
Naši dugoročni planovi:
- izbjegavanje ekoloških nesreća kako bi se smanjio utjecaj Saint-Gobaina na životnu sredinu
Kako bismo postigli svoje ciljeve, razvili smo alate koji pomažu našim tvrtkama da prate zajedničku metodologiju.
Najveći ekološki izazov
Sirovine I otpad
Smanjenje količine otpada iznimno je važno za Saint-Gobain grupu. Pored toga što pokušavamo smanjiti vlastitu proizvodnju otpada, radimo na proizvodnji proizvoda koji su dio otpadnog procesa drugih industrija (gips-karton, otpadno staklo, ostaci od metala)
Jedan od najučinkovitijih načina smanjenja prirodnih resursa koji se koriste je recikliranje staklenog otpada.
Naši ciljevi do 2025
- smanjenje otpada koji se ne može reciklirati za 50% u usporedbi s količinom u 2010
- Naš dugoročni cilj je da ne proizvodimo materijale koji se ne mogu reciklirati
Energija, štetni plinovi I globalno zagrijavanje
Naš cilj je smanjenje potrošnje energije I količine štetnih stakleničkih plinova diljem svijeta. U tom smislu, razvijamo dobre akcijske planove I širimo najučinkovitije tehnike.
Najštetniji plin je ugljični dioksid koji se emitira aktivnostima Grupe. 31 procjena emisije se vrši u Grupi (31 tvrtki čini ukupno 74% svih zaposlenih u Grupi), kao što su: korištenje energije, proizvodnja, transport, poslovna putovanja, procesi nabavki sirovina…
Od 2003. Saint-Gobain je uključen u Projekt Otkrivanja Ugljika - Carbon Disclosure Project (CDP), koji vodi neprofitna organizacija koja se bavi ispitivanjem klimatskih promjena.
Voda
Smjernice za vodu Saint-Gobaina, koje su usvojene 2011. godine, odnose se na svaku aktivnost Grupe u svim dijelovima svijeta. Smjernice propisuju posvećenost grupe da, koliko god je to moguće, smanji svoj utjecaj na količinu I kvalitetu voda.
Od 2012. Godine Grupa pruža CDP podatke o vodama, koji potiču tvrtke da izvještavaju o svojim aktivnostima na upravljanju vodama, rizicima I šansama za poboljšanje, te da te rezultate dijele međusobno I transparentno iznose u javnost.
Naši ciljevi do 2025:
Smanjenje emisije indstrijskih otpadnih voda za 80% u usporedbi s 2010.
Naš dugoročni cilj je da potpuno uklonimo tu emisiju.
Bioraznolikost
Naš cilj je da s lokalnim organizacijama pripremimo studije o istraživanju utjecaja na bioraznolikost prije otvaranja ili zatvaranja svake tvornice ili rudnika.
Grupa ima 151 rudnika I površinskih kopova diljem svijeta. Od toga, 79% pripada sektoru gipsa, koji ima strogo propisane zahtjeve u pogledu bioraznolikosti. Rudnici Grupe rade na taj način da štite životnu sredinu I poštuju lokalne propise.
Na najvišem nivou Saint-Gobaina također je pokrenut akcijski plan o bioraznolikosti, kako bi se izvršila točna procjena prirodnih vrijednosti koje Grupa posjeduje.