Drvene zgrade: difuzijski otvorena ili zatvorena kompozicija?

Osnova svake drvene građevine su besprijekorni građevinski detalji i ispravan dizajn sastava ovojnice kako bi se osigurala zaštita od vlage u tlu, curenja kišnice i prodora vlage iz zraka u konstrukciju. Prilikom dizajniranja određenog sastava uvijek biramo između difuzijsko-otvorenih ili zatvorenih sustava. Kako odlučiti i koje su prednosti i nedostaci obje varijante drvenih zgrada?
Prije svega, treba spomenuti da ako se poštuju tehnološki principi i principi drvenih zgrada, obje su tehnologije potpuno zadovoljavajuće. O svakome od nas ovisi kojem principu drvenih kuća naginjemo. Kvaliteta drvene zgrade prvenstveno je određena ispravnim dizajnom i ispravnom montažom. Pogledajte pregled na koje vrste drvenih zgrada možete naići.
Želite li saznati više o materijalima koji se koriste za izgradnju drvenih zgrada? Rigips materijale za drvenu gradnju možete pronaći na web linkovima RigiStabil i Rigidur.

Difuzijski zatvorena drvena građevinska konstrukcija
Cilj joj je spriječiti prodor vlage (u obliku vodene pare) iz unutrašnjosti u sastav drvene konstrukcije i vanjštine pomoću parne barijere. Međutim, rizik predstavljaju pogreške u tehnološkom dizajnu parne barijere, što može dovesti do značajnog nakupljanja vlage u konstrukciji i njezine dugoročne degradacije. Osnova je tehnološka disciplina i usklađenost s tehnološkim postupkom koji je postavio proizvođač parne brane. Prednost zatvorenih kompozicija može se vidjeti u nižim troškovima nabave materijala.
Difuzijsko-otvorena konstrukcija drvene zgrade
Omogućuje djelomični prijenos vodene pare u sastav same drvene zgrade, a zatim u vanjštinu. To joj daje mogućnost da se osuši na otvorenom i iznutra. Dakle, sastav drvene kuće može se regenerirati. Potencijal sušenja je do 3× veći za unutrašnjost i do 14× veći za eksterijer u usporedbi s drvenom zgradom s difuzijskim brtvljenjem. Općenito govoreći, difuzijski otvorene kompozicije djeluju prirodnije i lakše se odupiru manjim greškama u konstrukcijama. Ipak, kršenje tehnološke discipline dizajna parnih brana i sličnih konstrukcija može dovesti do problema s vlagom u strukturi.
Prednosti difuzijski otvorenih drvenih građevinskih kompozicija
- Bolja akustika
- Bolja toplinska inercija
- Sigurniji dizajn
- Ekološki prihvatljivo rješenje

Sustavi difuzijskog otvorenog sastava
Za difuzijski otvorene konstrukcije perimetralnog zida moguće je koristiti sastave koji koriste mineralnu izolaciju Isover.
Načela ispravnog projektiranja konstrukcije
Za ispravan dizajn difuzijski otvorenih građevinskih konstrukcija moraju se poštivati sljedeća načela. Za zadani sastav konstrukcijske komponente potrebno je osigurati pozitivnu bilancu kondenzirane vodene pare (prema ČSN 73 0540-2 Toplinska zaštita zgrada) i provjeriti da kondenzacija unutar konstrukcije ne ugrožava njezinu potrebnu funkciju. Ovo je bitan standardni zahtjev koji se posebno odnosi na difuzijski otvorene konstrukcije na bazi drva. Sustavi fasade uvijek trebaju biti visoko prozračni, odnosno odaberite one s najnižom mogućom S vrijednošćud (silikatni, silikonski, mineralni). U slučaju toplinske izolacije ispune potrebno je odabrati samo difuzijski propusne materijale (npr. mineralnu vunu) s optimalnim faktorom difuzijskog otpora.
S obzirom na najveću moguću pouzdanost drvene građevinske konstrukcije, potrebno je osigurati da se difuzijski otpor smanjuje prema vanjskoj strani. Za difuzijski otvorene konstrukcije vanjskih zidova optimalno je koristiti materijale s većim otporom difuzije s unutarnje strane obloge (vrijednost Sd iznad cca 4 m, ali za svaki određeni sastav mora se provjeriti proračunom) i izvana, naprotiv, materijali s najmanjim mogućim otporom difuzije. Oba zahtjeva mogu se povoljno ispuniti kombiniranjem Rigidur ploča s unutarnje strane i vlaknastih ploča s vanjske strane. Rigidur Hsd ploča od gipsa modifikacija je uobičajene homogene ploče od gips Rigidur, koja smanjuje propuštanje vodene pare zahvaljujući posebnoj površinskoj obradi. Stoga je pogodan za izvođenje difuzijski otvorenih vanjskih zidova drvenih zgrada bez upotrebe folije.
Zaključak
Kvaliteta i dugovječnost drvene građevine ne ovise samo o odabiru materijala, već ponajprije o pažljivom projektiranju i preciznoj izvedbi građevinskih detalja. Bilo da se odlučite za difuzijski zatvorene ili otvorene sustave, oba pristupa mogu biti potpuno funkcionalna ako se poštuju tehnološki standardi. Difuzijski otvorene konstrukcije nude niz prednosti – od bolje akustike i toplinske inercije do veće sigurnosti i ekološke prihvatljivosti. Ključ uspjeha leži u pravilnom odabiru materijala, osiguravanju pozitivne bilance vodene pare te korištenju prozračnih fasadnih sustava. S pravilnim pristupom, drvene zgrade mogu biti ne samo estetski privlačne, već i tehnički superiorne i održive.