Koji mitovi postoje o drvenim objektima?

Mislite li da drvene objekte još uvijek treba bojati?
Možda ni ne znate koliko ste drvenih zgrada vidjeli u životu - ne možete reći. Možete birati između nekoliko varijanti drvenih zgrada. Ako se odlučite za drvenu fasadu, možete odabrati ariš ili egzotično drvo, koje ne treba često bojati. Međutim, drvena zgrada može imati i klasičnu žbuku, koju poznajete iz klasičnih kuća od opeke. Na prvi pogled možda ni ne znate da je to drvena kuća.
Mislite li da drveni objekti nisu arhitektonski maštovite?
Obratno. Ne postoje ograničenja za ideje za metodu i dizajn drvene kuće. Možete izgraditi kuću, nadgradnju ili vrtnu kuću od drveta, ali i stambenu zgradu, na primjer. Možete ga ostaviti obloženog drvetom, žbukati ili čak obojiti u plavo. Struktura drvene konstrukcije može se podesiti po visini ili širini. Izgradite balkone, podove, terase. Arhitekti vole raditi s drvetom, jer postoje neograničene mogućnosti kako se drvena zgrada može arhitektonski zamisliti. Čak i ovdje, originalnost drvene zgrade može imati mnoga lica.
Živite li u uvjerenju da drvena kuća gori brže od kuće od opeke?
Da, drvo gori brže od opeke, to je istina, ali u slučaju kuća to ovisi o strukturi kuće, a ne o materijalu. Na primjer, u slučaju brvnare, zidovi su izrađeni od trupaca ili obrubljenog drveta, koje ima veliki presjek i zaostalu vlagu. Prvo mora ispariti tijekom gorenja i tako usporava gorenje. Osim toga, u slučaju masivnih komada, vatra prodire samo do vrha drvene konstrukcije i postupno odumire. Ugljična "kora" koja se stvara na površini drvene zgrade sprječava dovod zraka. Drvo koje nije oštećeno vatrom zadržava svoju čvrstoću i krutost, pa su drvene konstrukcije stabilnije i nakon gašenja požara od onih izrađenih od čelika ili armiranog betona, koje imaju veliku ekspanziju i smanjenu nosivost na visokim temperaturama. Dobra svojstva u slučaju požara pokazuju takozvane sendvič strukture na bazi drva. Potporna konstrukcija obložena je materijalima koji su ili potpuno nezapaljivi ili izgaraju vrlo slabo (gips ploče, ploče od gips vlakana, mineralna toplinska izolacija itd.).
Zaključak
Drvene zgrade danas više nisu ograničene tradicionalnim izgledom ni funkcionalnošću. Zahvaljujući suvremenim materijalima i arhitektonskim rješenjima, one mogu biti jednako moderne, sigurne i dugotrajne kao i klasične građevine. Bez obzira birate li prirodnu drvenu fasadu, žbukanu površinu ili kreativno obojenu konstrukciju, drvo nudi neograničene mogućnosti dizajna. A kada je riječ o sigurnosti, posebno u slučaju požara, drvene konstrukcije često nadmašuju očekivanja zahvaljujući svojoj stabilnosti i otpornosti. Dakle, drvene zgrade nisu samo estetski privlačne – one su i pametan, održiv izbor za budućnost gradnje.